Kategorie

Z życia parafii

20.05.2023r odnowienie figurki Matki Bożej przy kościele

Przed odnowieniem:

Po odnowieniu:

Dziękujemy panom: Kazimierzowi, Józefowi i Zdzisławowi za odnowienie a pielgrzymom do Kęble za złożoną ofiarę na ten cel.

1180 złotych przekazanych od pielgrzymów pielgrzymki do Wąwolnicy, Nałęczowa i Kazimierza nad Wisłą na remont figurki Matki Bożej znajdującej się na placu kościelnym.

Na farby, kleje, szczotki , tarcze  i inne    wydano                         600,00 zł.

2 ławeczki                                                                                     290,00 zł.

15 szt. berberysów, 4 worki ziemi, 4 worki kory, pelargonie pod figurkę                          500,00 zł

                               razem daje                                               ———— 1390,zł

Do remontu oprócz robocizny dopłacono: 210 złotych.

Czyszczenie, malowanie zakupy, obsadzenie kwiatami i inne prace bezpłatnie.

Rozliczenie przekazali pielgrzymi

Pielgrzymko – wycieczka 4-6.05.2023r.

4 , 5 i 6 maja minął niektórym mieszkańcom naszej parafii na pielgrzymko – wycieczce. Niektórzy z nas pojechali odpocząć, niektórzy nabrać dystansu do siebie, inni chcieli coś zobaczyć, a jeszcze inni przeżyć duchowo spotkanie z Bogiem w sanktuarium.
W pierwszym dniu zatrzymaliśmy się na Kęble w Wąwolnicy.
Troszkę historii tego miejsca:
Bitwy rozgrywały się w Kęble koło Wąwolnicy (obecnie Wąwolnica), wśród lasów, gdzie znajdowała się statua Matki Bożej. Przy drodze koło wielkiego kamienia Tatarzy rozbili obóz, tu gromadzili łupy i przetrzymywali jeńców. Na ogromnym głazie ustawili statuę Matki Bożej, a ponieważ wiedzieli, jaką czcią otaczali Ją Polacy, a szczególnie mieszkańcy tych okolic, urządzali sobie z Niej kpiny na oczach zniewolonych.
W tym czasie pod Głuskiem Opolskim rozgrywała się ostateczna walka Tatarów z dziedzicem Wąwolnicy Ottonem Jastrzębczykiem . Chorągiew chana padła. Kiedy uciekający w popłochu najeźdźcy zbierali łupy i jeńców z Kębła, „nad Matką Bożą ukazała się jasność i unosić się zaczęła w górę, na przeciwległej górze o paręset kroków stanęła na lipie, jakoby uchodząc z rak niewiernych. Przerażeni Tatarzy jak najszybciej uciekali, tak że łupy co nie były na wozach i jeńców pozostawili, nie myśląc o zdobywaniu zamku. Po ich ucieczce statua Matki Bożej z powrotem stanęła na kamieniu.”
Patrząc na te wydarzenia jeńcy zrozumieli, że nadszedł czas łaski, poczuli obecność Boga, który przywrócił im wolność. Działo się to w pierwszych dniach września 1278 roku. Miejsce tego wydarzenia, gdzie pozostały lipa i głaz, były często odwiedzane przez ludzi, gdyż po objawieniu się Matki Bożej wieść o cudzie rozeszła się błyskawicznie.
Obecnie na tym miejscu znajduje się kapliczka – zdjęcie nr 1
Jako następne miejsce odwiedziliśmy Nałęczów. Tam przeszliśmy przez piękny stary park i zatrzymaliśmy się w pijalni czekolady.
Tam dłuższa chwila relaksu i wyjazd do pokoi noclegowych w Wąwolnicy.
Po rozlokowaniu udaliśmy się na pięknie prowadzaną mszę świętą i nabożeństwo majowe.
Przy końcu  dnia  pora na obiado – kolację i odpoczynek  czyli czas wolny. Ten czas niektórzy poświęcili na nocne zwiedzanie miasteczka, inni na modlitwę a inni na sen.
Dzień II
Ten dzień rozpoczęliśmy mszą świętą w kaplicy Matki Bożej Kębelskiej, po której udaliśmy się na śniadanie. kolejnym punktem dnia był wyjazd do Kazimierza Dolnego. Tam po spacerze na bulwarach nad Wisłą spotkaliśmy się z panią przewodnik, która oprowadziła nas po tym starym mieście zapoznając nas z krotką historią miasta i pięknymi jego widokami.
Wygląd starych spichlerzy i ich współczesne zagospodarowanie jest imponujące.
Stare miasto z historyczna studnią, a tam kamieniczki pięknie zdobione.
W kościele farnym znajdują się najstarsze w Europie organy.
Po zwiedzaniu starego miasta udaliśmy się meleksami  z kolejnym przewodnikiem /tym razem mechanicznym/ do wąwozu. Tam podziwialiśmy piękno przyrody i kunszt projektantów niektórych domów.
Po powrocie kolejna obiado-kolacja i odpoczynek. Tym razem odpoczywaliśmy w jednym z pokojów. Podczas relaksu zrodził się pomysł kolejnej pielgrzymko- wycieczki. Kolejny taki wypad będzie prawdopodobnie we wrześniu do Kalwarii Pacławskiej – sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej oraz klasztor franciszkanów,
Strachocin –  sanktuarium św. Andrzeja Boboli i klasztor Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej.
Miejsce Piastowe – Sanktuarium Św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza.
Dzień III
Ostatni dzień pobytu na wycieczce. Przed śniadaniem i wyjazdem msza święta w Kaplicy Matki Bożej Kębelskiej.
Po śniadaniu wyjazd do domu, ale wcześniej zwiedzanie Kozłówki – miejscowość z pałacem i zabudowaniami pałacowymi Zamojskich. Bardzo pozytywne wrażenia estetyczne. Pałac, ogród pałacowy, zabudowania pałacowe, kaplica pałacowa, powozownia  starannie i pieczołowicie utrzymany. Późnobarokowa rezydencja magnacka. Obecnie jeden z najlepiej zachowanych zespołów pałacowych w Europie.
Po miłych i sympatycznych przeżyciach wróciliśmy do domu.
Zapraszamy we wrześniu na dalsze poznawanie naszego kraju i przeżycia w pięknych miejscach naznaczonych duchem świętych  –  Michała Archanioła,  Andrzeja Boboli i bł. B. Markiewicza  oraz Męki naszego Pana Jezusa i Jego Mamy.
Tekst i foto: Bogumiła Góral

Obchody 160 rocznicy Powstania Styczniowego

4 lutego 2023 roku o godzinie 10:00 została odprawiona w naszym kościele uroczysta Msza Święta z okazji 160 rocznicy Powstania Styczniowego. Mszę świętą odprawili: ks. Tadeusz Sulej i Proboszcz Krzysztof Szybalski. Po Mszy Świętej nastąpił przemarsz na Rynek, gdzie złożono kwiaty, wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne. Uroczystości zakończył poczęstunek wojskową grochówką.

foto: Józef Naziemiec


Wieczór kolęd

6 stycznia 2023 roku o godz. 16.00 w naszej parafii wieczór kolęd. Na tę uroczystość przybyło wielu parafian razem z gośćmi. Przez godzinę wychwalaliśmy Dzieciątka i Jego Mamę w pieśniach Bożonarodzeniowych.

Pielgrzymka do Łagiewnik 10.12.2022

Więcej zdjęć: Łagiewniki

20.11.2022 Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata to patronalne święto Akcji Katolickiej. Uroczysta msza święta dziękczynna z okazji patronalnego święta odbyła się o godzinie 17:00 poprowadzona przez Księdza Proboszcza Krzysztofa Szybalskiego oraz ks. Pawła Nowaka. Po mszy świętej członkowie Akcji Katolickiej, zaprosili miłych gości na salkę na plebanii, gdzie był słodki poczęstunek. Członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej dziękują za wspólną modlitwę oraz mszę w ich intencji, spędzony czas oraz współpracę.

11.11.2022 Święto Niepodległości

Jak co roku 11 listopada została odprawiona uroczysta Msza Święta z okazji Odzyskania Niepodległości. Mszę Świętą odprawili: ksiądz Tadeusz Sulej i Proboszcz Krzysztof Szybalski. Uroczystości odbyły się z udziałem Władz Parlamentarnych i Samorządowych oraz Rady Dzielnicy Maczki, Towarzystwa Miłośników Maczek „Granica”, Harcerzy oraz OSP Cieśle, Sosnowieckiej Orkiestry Dętej, Służb Mundurowych, Dyrekcji ZSO nr 11, Miejskiego Klubu Maczki i mieszkańców. Po Mszy Świętej nastąpiło złożenie kwiatów pod Krzyżem Wolności przy przejeździe kolejowym, Popiersiem Tadeusza Kościuszki w parku, by uczcić poległych w obronie Ojczyzny.

05.11.2022

Ksiądz Proboszcz dziękuje wszystkim osobom, które grabili liście na terenie kościelnym. W sobotę po grabieniu liści, odbyło się spotkanie integracyjne w salce na plebani.

30 październik 2022r.

Uroczystość Poświęcenia Kościoła Własnego. Przy tej okazji została poświęcona tablica pamiątkowa Darczyńców, którzy wspomogli swoimi datkami naszą parafię.

7-9 września 2022r. pielgrzymka do Torunia.

W dniach 7 – 9 października odbyła się pielgrzymko – wycieczka do Torunia. Mieliśmy okazję uczestniczyć w nabożeństwie Koronki do Miłosierdzia Bożego w Radio Maryja, a przy okazji zobaczyć jak wygląda obiekt i teren w koło obiektu. Zwiedziliśmy też Park Pamięci, gdzie na konturach Polski umieszczono około stu postumentów na których wypisane jest 16 tysięcy nazwisk ludzi, którzy ratowali Żydów. Wszystkie te nazwiska mają swoją dokumentację w archiwum. Dokumentacja obejmuje również tysiące miejsc zbiorowych mogił z terenu naszego kraju. W urnach znajduje się ziemia z tych miejsc. Ojciec Rydzyk nie zapomniał również o ludziach z Ukrainy, którzy ratowali Polaków w czasie rzezi na wschodzie. Tutaj tez znajduje się pokaźna liczba nazwisk tych ludzi.

Wieczorem uczestniczyliśmy we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Świętego Jana Pawła II. Świątynia ta nie tyle jest okazała ile w niej jest pamiątek dotyczących historii naszego kraju.
W kolejnym dniu zwiedzaliśmy stare miasto Toruń z jego zabytkami i pamiątkami. Były kościoły, Dom Kopernika, Planetarium, Bulwary nad Wisłą.
Kolejny dzień to powrót po mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W drodze powrotnej zajechaliśmy do Włocławka na tamę gdzie został zamordowany błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko.
Cała pielgrzymka była możliwa dzięki naszym sponsorom, którzy wsparli nas finansowo. Zastrzegli sobie ujawnienie ich nazwisk, ale wolno mi powiedzieć o kwotach jakie nam przeznaczyli: 1.Sponsor 500 zł, 2.Sponsor-250 zł, 3. i 4. Sponsor po 200 zł. W sumie przekazali nam 1150 zł. Za co bardzo serdecznie dziękujemy.
Pielgrzymi

zdjęcia przesłane przez p. Bogusię

20 lat w Parafii Księdza Proboszcza.

11.09.2022r odbyła się uroczysta msza święta dziękczynna za 20 lat posługi w naszej Parafii ks. Proboszcza Krzysztofa Szybalskiego. Mszy świętej przewodniczył ks. Jan Wajs pochodzący z naszej Parafii.

foto: Anna Głowacz

Odpust Parafialny

Suma odpustowa była 26.06.2022r. o godzinie 11:30. Kazanie wygłosił ks. Andrzej Cieślik. Obecny był również ks. Pawła Nowak.

Peregrynacja Krzyża Wielkopiątkowego oraz relikwii Jana Pawła II

W dniach 7-8 kwietnia 2022r. w naszej parafii odbyły się rekolekcje wielkopostne, a 9-10 kwietnia peregrynacja Krzyża Wielkopiątkowego oraz relikwi Jana Pawła II. W tych dniach towarzyszył nam i pomagał przez głoszenie Słowa Bożego ks. Mirosław Lewandowski Pallotyn z Częstochowy.

Obchody 159 rocznicy Powstania Styczniowego w Maczkach

Jak co roku uroczyście świętowaliśmy 159 rocznicę Powstania Styczniowego w Maczkach. Mszy Świętej za Ojczyznę oraz poległym w jej obranie odprawili ksiądz Proboszcz Krzysztof Szybalski oraz ksiądz Grzegorz Więckowicz.

Obchody 158 rocznicy Powstania Styczniowego w Maczkach

Dąb Ignacy Jan Paderewski

Fundatorzy: Towarzystwo Paderewskiego, Okręg Śląski ŚZŻAK, Rycerze Kolumba, ZHP Korzenie, Urząd Miejski Sosnowiec.

18.11.2020 rok

Nowy chodnik i schody przy kaplicy

Obchody 102 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

11 listopada 2020 roku została odprawiona przez księży: Tadeusza Suleja i Proboszcza Krzysztofa Szybalskiego uroczysta Msza Święta z okazji 102 rocznicy Odzyskania Niepodległości z udziałem Władz Parlamentarnych i Samorządowych oraz Rady Dzielnicy Maczki, Towarzystwa Miłośników Maczek, Harcerz oraz OSP Cieśle i mieszkańców. Po Mszy Świętej nastąpiło złożenie kwiatów pod Popiersiem Tadeusza Kościuszki w parku, by uczcić poległych w obronie Ojczyzny.

Obchody 157 rocznicy Powstania Styczniowego

1 lutego 2020 roku o godzinie 10:00 została odprawiona w naszym kościele przez księży: Tadeusza Suleja, Kazimierza Syrka i Proboszcza Krzysztofa Szybalskiego uroczysta Msza Święta z okazji 157 rocznicy Powstania Styczniowego. Po Mszy Świętej nastąpił przemarsz na Rynek, gdzie złożono kwiaty, wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne. Uroczystości zakończył poczęstunek wojskową grochówką.

foto: Agnieszka Dziedzic

Obchody 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz 125 rocznicy poświęcenia naszego Kościoła.

11 listopada 2019 roku została odprawiona przez księży: Tadeusza Suleja i Proboszcza Krzysztofa Szybalskiego uroczysta Msza Święta z okazji 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości i 125 rocznicy poświęcenia naszego Kościoła z udziałem Władz Parlamentarnych i Samorządowych oraz Rady Dzielnicy Maczki, Towarzystwa Miłośników Maczek, przedstawicieli ZSO nr 11, Miejskiego Klubu Maczki i mieszkańców. Po Mszy Świętej nastąpiło złożenie kwiatów pod Krzyżem Wolności przy przejeździe kolejowym i Popiersiem Tadeusza Kościuszki w parku, by uczcić poległych w obronie Ojczyzny.

Suma odpustowa

Suma odpustowa odbyła się 30.06.2019 roku o godzinie 11:30. Poprowadził ją ksiądz Tomasz Kryczko, ksiądz Paweł Nowak oraz ksiądz Proboszcz Krzysztof Szybalski.

Ognisko integracyjne

29.06.2019 roku odbyło się ognisko integracyjne naszej wspólnoty parafialnej przy którym śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, rozmawialiśmy i lepiej się poznaliśmy. Były kiełbaski oraz słodki poczęstunek oraz ciepłe i zimne napoje.

Dziękujemy wszystkim za udział w ognisku, a szczególnie Księdzu Proboszczowi, który był Gospodarzem za udostępnienie terenu przy plebanii oraz organizatorom i sponsorom.

Ognisko integracyjne

foto: Dawid Surmik